Hemoroidin basurun Nedenleri tedavisi sebepleri belirtileri nelerdir

Hemoroitin basurun Nedenleri tedavisi sebepleri belirtileri nelerdir

Hemoroid nedir?
Halk arasında basur veya mayasır olarak da adlandırılan hemoroid, anüsün çevresinde mevcut olan damarların, bacaklarda görülen varisler gibi şişmesiyle oluşan bir hastalıktır. Buna halk dilinde basur memesi de denilmektedir.
Hemoroidin nedenleri nelerdir?
* Ayakta uzun süre kalmak
* Uzun süre oturarak iş yapmak (şoför, pilot, sekreter vb.)
* İshal
* Kabızlık
* Karın içi basıncını arttıran sebepler
(gebelik, karın tümörleri vb.) I Ailevi yatkınlık

Hemoroitin belirtileri nelerdir?• Kanama
• Anüs çevresindeki Şişkinlik (ele gelen basur memeleri)
• Kaşıntı
• Akıntı
• Ağrı
• Kabızlık hissi
Hemoroid teşhisi nasıl yapılır
Teşhis, bu bölgenin muayenesi ile konur. Gerekirse rektoskopik muayene de (aletle anal bölgeye ve kalın bağır sağın son kısmına bakılması) yapılır.
Hemoroit tedavisi nasıldır?
Hemoroit tedavi edilmediğinde birçok sorunu da getiren önemli bir hastalıktır. Tedavi, hastalığın teşhis edildiği döneme göre değişir. Hemoroitin asıl tedavisi beslenme alışkanlığının değiştirilmesi ve tuvalet eğitimi
ile başlar.
1- Medikal tedavi
Hemoroİdde ilaç ve lokal merhemler sadece hastanın şi¬kayetini azaltır, asıl tedaviyi geciktirir.

2- Cerrahi tedavi
• Skleroterapi
• Lastik bant ile bağlama
• İnfrared koagulasyon
• Sonuçları en iyi ve en çok önerilen yöntem olan cerrahi hemoroidektomi

Hemoroitsiz bir yaşam İçin neler yapabilirsiniz?
* Dengeli besleniniz
* Lifli tahıl, kepek, sebze ve meyve açısından zengin gıdalar tercih edilmelidir, * Tahrişe sebep olabilecek acı, ekşi turşu ve alkol alınmamalıdır.
* Aşırı çay ve kahveden uzak durulmalıdır.
Çok su içiniz
* Günde 1.5-2 litre su içme alışkanlık haline getiriniz.

Hemoroitten basurdan korunmak ve kurtulmak için neler yapılmalı?
Tuvalet sonrası temizliğinize özen gösterin iç çamaşırınızı değiştirin.
Kabız olmamaya dikkat ediniz Kabız ve iştial olunmamalıdır. Her sabah aç karnına su içilmeli, kahvaltıdan sonra tuvalet alışkanlığı kazanılmalıdır.
Tuvalete gitmeyi ertelemek uygun değildir. Tuvalet ihtiyacımız geldiğinde kesinlikle ertelemeyiniz. Mümkün olan en kısa sürede bu ihtiyacınızı giderin.
Egzersiz yapınız
Çok ağır olmamakla birlikte özellikle sabahlan birkaç dakikanızı egzersize ayırın.
Ağır yükler taşımamaya çalışınız
Mümkün olduğu kadar ağır yükleri taşımaktan kaçının.
Dar iç çamaşırları ve giysiler giyinmekten kaçının Dar iç çamaşırı ve giysiler şikâyetlerinizi arttıracaktır. Bu tarz giyimden kaçınınız.
Bir hemoroit basur kliniğinden profesyonel destek alınız.

Hemoroid Basur Bitkisel Tedavi

Hemoroite basura bitkisel çözümler: Aloe vera jeli, atkuyruğu bitkisi gibi bazı bitkisel şifa ürünlerinin hemoroide iyi geldiği bilinmektedir. Hemoroid ve basur için bitkisel tedavi yolları hakkında daha ayrıntılı bir yazımız yakında sitemizde yayınlanacaktır.

Posted in mide bağırsak yolları rahatsızlıkları, sivilce akne egzama ve deri hastalıkları

14 Responses to “Hemoroidin basurun Nedenleri tedavisi sebepleri belirtileri nelerdir”

 • ali mem says:

  ben bu hastalıkla mucadele eden bır kısıyım ama mucadelemı kendı kendıme yapmaya calısıyorum cunku doktor tedavısıne gıtmekten cekınıyorum.bıcak altına daha once yatmadıgım ıcınde sadece ılac kullanarak bu hastalıktan kurtulmaya calısıyorum.bılıyorum kı bugun bu hastalık benı rahatsız edıyorsa ılerıde daha buyuk bır boyutta rahatsız edecek bana yardımcı olmanızı beklıyorum.

 • Abdullah Ayfer says:

  Homoroid basur rahatsızlığı sanırım genetik. Babamda da vardı. O internette bulduğu bir ilaçla iyileşti. Aynı ilaç bana hiç etki etmedi. Basur tedavisi sanırım tamamen şans işi. Arkadaşlara da katılıyorum. Oldukça pis bir rahatsızlık.

 • ersin erkmenoğlu says:

  Askerde iken geçen yol ilk defa hemoroid belası ile tanıştım. Tezkereyi aldıktan sonra da basur sorunum devam ediyor. bazı dönemler oldukça hafifliyor. ben de tam geçti kurtuldum diyorum. Ama en ufak stres veya yanlış yiyecekler yemem durumunda eskisinden daha beter duruma geliyorum. Bu belanın tedavisi yok mu arkadaşlar.

 • basur ameliyatı says:

  Basur tedavisi için yapılan ameliyatlar riskli mi, yaptıran arkadaşlar varsa tecrübelerini bizlerle paylaşırlarsa sevinirim.

 • gülşah says:

  Basur detavisi hakkında özellikle hemoroid basur rahatsızlığına %100 bitkisel çözüm olacak bitkileri de yazıya eklerseniz sevinirim. Ben de uzun zamandır basur rahatsızlığından muzdaribim ve doktora gitmek istememeyenlerden birisyim.

 • admin says:

  Arkadaşlar Basur rahatsızlığının ne derece kötü bir rahatsızlık olduğunu tahmin edebiliyorum. Bundan böyle basur hastalığına her türlü bitkisel, ev yapımı ve doğal çözümleri sizler için derleyeceğim.

 • hasta says:

  arkadaşlar basuru yenmemin bir sebebi ona alişmak ve sakın bıcak amaliyatı olmayın

 • bende de var says:

  3 aydır bende cekıyorum ılk cıktıgında buyuk degıldı doktara gıttım merhem verdı gecmezse dedı amelıyat 1 sefer amelıyat oldum bır daha yatmak ıstemıyorum bıtkıyı nerden bulucaz oda olmadı kendım lastık bogma denıcem ameluyattan ıyıdrı bence sızce deneyımmı baska bır yol varmı ?? yardım lutfen

 • admin says:

  Kendi başına yapılan basur tedavisi risklidir. Basurun ortaya çıktığı anüs bölgesi hastalık ve enfeksiyon kapmaya çok müsaittir. ve o bölgede çıkan enfeksiyonlar kolay iyileşmiyor. Bir yakınım rektal kangren olmuştu. 1 yıl çekti. Hiç tavsiye etmem lastik boğma yöntemini. DOktor kontrolü şart

 • MUHAMMET says:

  BENİMDE BASURUM VAR ÇOK YANMA VAR NASIL KURTULIRUM BUNDAN

 • tunc says:

  bende bu illetin 2. cıkışı ilki kendiliginden kayboldu 2. si 3. gün olmasına ragmen hala duruyor agrı yapıyor bende doktora gitmekten cekinenlerdenim siz ne tür ilaç kullanıyorsuz

 • hüseyin says:

  Sizlere hemoroidlerinizden doğal yöntemlerle sonsuza dek kurtulmanın yolunu bu kitapta göstereceğim. Üç Günde Hemoroid Tedavisi yöntemim sayesinde yüzlerce hemoroid hastam şifa buldu ve kitapta verdiğim bilgiler sayesinde bir daha hemoroide yakalanmadılar. Sizde Almanya’daki hastalarım gibi birkaç gün içerisinde hemoroidlerinizden kurtulabilirsiniz.

  Yıllarca bu konunun üzerinde durup araştırdım ve bu zaman zarfı içerisinde öğrendiklerimi Almanya da ki Türk dostlarımlada paylaştım ve onların tavsiyesi üzerine sizler için kitabımı Türkçe ye çevirdim. Umarım değerli Türk halkınada bu problemden kurtulmaları için yardımcı olabilirim.

  Eskiden aynı dertten bende muzdariptim. Üçüncü derecede hemoroidim vardı, halk ağzında dış hemoroid olarak da bilinir.

  Hemoroidin ne kadar acı ve rahatsızlık verebileceğini biliyorum.
  Bisiklet sürmek ve oturmak gibi günlük olağan aktivitelerin nasıl bir işkence hali aldığını yaşamış biriyim.
  Doktor ziyaretlerinin ne kadar utanç verici bir durum olduğunu bilen biriydim.
  Her seferinde bir umutla yeni bir krem sürmenin veya sürekli değişen doktor reçeteleri denemin ve bunların hiçbir olumlu etkisini görmemenin ne kadar hayal kırıcı olduğunu biliyorum.
  En kötüsü ameliyat korkusunu ve sonrasının ıstırablı olabileceğini hatırlıyorum.
  Bu kitap aracılığıyla sizlere hemoroid sorununuzu çözmeye, özgüveninizin geri gelmesine yardımcı olmak istiyorum… h

 • hemoroid bitkisel tedavi says:

  hemoroid bitkisel tedavisi var mı arkadaşlar

 • Kemal says:

  Bende kendim halletmek istiyorum fakat nasıl olacak net te birkaç yere denk geldim http://tinyurl.com/ckbv947 bunun gibi güvenilir mi bilmiyorum.yardım lütfen


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>