Dişlerde kök kanal tedavisi nedir fiyatları ne kadardır


Dişlerimizi çene kemiğine bağlayan diş köklerinin içerisinde, kanal tabir edilen içerisi boş ve ince bir geçit boşluk bulunmaktadır. Bu boşluğun etrafı canlı diş dokusuyla ve en dışı ise mine tabakasıyla kaplıdır. Diş kökünün içerisinde uzayıp giden ana kanalın etrafında dallanıp budaklanana ve kılcal kan damarları taşıyan irili ufaklı bir çok kanalcık bulunmaktadır. Bu kanalcıklar ana kanala bir ağacın gövdesine bağlananan kök sürgünleri gibi bağlanmışlardır. Söz konusu ince kanallar çene kemiğine ve alveolar kemik boşluklarına kadar uzanabilmektedir. Bu ince kanalcıklar yukarıdada bahsettiğimiz üzere kan damarları bakımından oldukça zengindir. Diş kökü aynı zmaanda dişin dentin kısmını oluşturan bir bölümdür. Çocukluk dişlerimizi dökmemizden itibaren olgunluk dişlerimiz çıkınca bu diş köklerinin yerini sağlamlaştırması yaklaşık 1-2 sene sürmektedir.

Eskiden diş çürükleri bu diş kanallarında oluştuğunda hiç bir çare bulunamadığı için dişler çekilmek zorunda kalıyordu. Ancak yakın zamanlarda ortaya konuan yeni tıbbi teknolojiler ve tedavi teknikleri ile diş kanallarını saran ciddi çürük vakalarında bile kök kanal tedavisi ile dişler kurtarılabilmektedir.

Dişlerde kök kanal tedavisi nasıl yapılır?

Özellikle gelecekte dişlerde enfeksiyon tehlikesi olan durumlarda(diş çürüğü, dişlerde kırılma, vs.) tedbir alınmadığı durumlarda dişlerimizin kökten çekilmesine uzanaak olumsuz durumlarla karşılaşma riskini taşırız. Bilhassa dişin canlı dokusunun mikrop kaptığı ve genel tabirle çürümeye başladığı durumlarda diş etlerimizde bir ateş ve dişlerimizde derin bir sızı duyarız. Diş hekimleri bu durumda diş kanallarımızın ve köklerimizin ayrıtılı bir röntgen filmini çekerler. Daha sonra çürüklü dişimizi üst taraftan tam çürüğün izerine gelecek biçimde açarlar ve diş kanalına ulaşasıya kadar matkap benzeri bir aparat ile dişimizi delerler. Şayet enfeksiyon henüz diş köklerimizdeki kılcak damar kanalcıklarına bulaşmamışsa ve ana kök kanalı üzerinde sadece yüzeysel bir iltahap ve diş çürümesi mevcut ise bu durumda kanal çevresindeki yüzeysel çürükleri ince teller vasıtasıyla temizler. Bu durum aynen borusu kurum bağlamış bir sobanın borularının bir tel vasıtasıyla temizlenmesindeki gibidir. Ancak kök kanal tedavisinde dikkat edilmesi gereken nokta, en ufak bir çürük artığının diş kanallarında bırakılmaması gerektiğidir. Bu nedenle kanal çevresi diş doktorlarınca değişik aletlerle genişletilebilir ve delinebilir. Daha sonra diş kanalındaki söz konusu bölge değişik kalınlık ve ebatlardaki özel yapılmış temizleme telleri ile defalarca temizlenerek çürükten arındırılır. Bu prosedüre kök kanal tedavisi adı verilmektedir. Kanal temizleme işlemi sona erdikten sonra dolgu kısmına gelinir. Kanal tedavisi dolgusunda kullanılan standart materyal, gutta-percha adında doğal termoplastik polimer bir maddedir. Bu madde eritilerek diş kök kanal yuvalarına enjekte edilirler. Daha sonra bu polimer maddeye baryum karıştırılır ve X ışınlarında opak renkte görünüm vermesi sağlanır. Daha sonra kanalda en ufak bir hava boşluğu bırakılmayacak biçimde dolgu, diş hekimi tarafından dikkatle yapılır. Birçok hasta kanal tedavisinden korkarlar. Aslında diş çektirme ile kıyaslandığında oldukça az bir sıkıntı ve acı veren bir işlemdir. Diş kök kanal tedavisinden önce genelde Lidokain adı verilen bölgesel bir anestezi uygulaması yapılmaktadır. Ancak bazı durumlarda misal olarak apseli diş kökü çürüklerinde kanal tedavisi uygulamak gerçekten zor olabilmektedir. Bu durumda öncelikle abse ve yangının kurutulması amaçlanmakta ve böylece kanal tedavisine uygun bir ortam hazırlanmaktadır.

Diş Kanal tedavisi fiyatları ne kadardır?

Kanal tedavisinde fiyatlar ve ücretler tamamen diş hekiminizin ve sizin aranızda olan bir tutar omasına rağmen genelde diş başı 100-300 TL gibi bir tutar, diş hekimine ve tedavi yapılan şehire göre değişmektedir. Ülkemizde kanal tedavisi hemen hemen her ilde uygulanmaktadır.

Tags: 

Entry Filed under: diş estetiği bakımı ve diş çürükleri tedavileri

Tags: , , , , ,

Posted in diş hastalıkları ve tedavisi


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>