cilt çatlakları nasıl geçer–cilt çatlakları tedavisi–cilt çatlaklarına çözüm

cilt çatlakları nasıl geçer – cilt çatlakları tedavisi – cilt çatlaklarına çözüm

Cilt çatlakları hem genç hemde olgun bayanlarda sıkça görülen bir cilt sorunudur. Cilt çatlakları özellikle ergenlik döneminde genç kızlarda, doğum ve hamilelik dönemindeki bayanlarda ve de kortizon tedavisi gören kişilerde görülebilmektedir. Vücut çatlakları aslında yara izleri ile benzerlik gösterirler.    Cilt aşırı derecede basınçla karşılaştığında yıpranır. Dolayısıyla cildin yapısı bozulur ve cilt  çatlakları ortaya çıkar. Önceleri pembe renkli olan bu çatlaklar zamanla beyaza yakın bir renk alır. Ciltteki bu noktalar bronzlaşmaz ve gözden kaybolmaz. Bu çatlakları ortadan kaldırmaktansa çatlak oluşumunu önlemek daha kolaydır. Çatlakların ortadan kaldırılması için ise, çoğu zaman basit estetik müdahalelere veya kozmetik ürünlerine ihtiyaç duyulur. Soğuk suyla duş yapmak en iyi çözümlerden biri. Duşu çatlakların bulunduğu bölgenin üzerine tutarak dairesel hareketlerle gezdirmek de kan dolaşımını artıracağı için, yeni oluşmuş taze çatlakların ortadan kaldırılması için etkili bir yöntem. Bu şekilde hücreler canlanarak yeniden elastik bir yapıya kavuşacak, dolayısıyla da çatlaklar kaybolacaktır.

Cilt çatlakları en çok nerelerde daha sık görülür?

Cilt Çatlaklarına daha çok göğüs, karın ve bel çevresinde rastlanır. Göğüsler: Vücudun en nazik organları arasında yer alırlar. Göğüsleri saran doku oldukça ince ve hassastır. Bu bölgedeki çatlaklar gelişme çağında bile oluşabilir. Buna rağmen çatlakların çoğunlukla doğum sonrasında ortaya çıktıkları görülür. Karın: Bu bölgede ortaya çıkan çatlakların oluşumunda da gebelik dönemi önemli bir rol oynar.Genişleyen karın yüzeyi yıpranır ve esnekliğini kaybeder. Vücudun bu bölgesinde çatlak oluşumunu önlemek için cilde badem yağıyla masaj yapmak ve kozmetik ürünlerden faydalanmak olumlu sonuç verir. Bel çevresi: Daha çok bel çevresiyle belin üst kısmında görülen çatlaklar her yaşta ortaya çıkabilir. Cinsiyet farkı gözetmeksizin kadın ve erkekte meydana gelen bu tür çatlakların en önemli nedenlerinden biri; kısa zamanda çok miktarda kilo alıp vermektir. Bu şekilde oluşan çatlakları önlemek için doğru beslenme alışkanlıkları edinmek ve kilo alıp vermekten kaçınmak önem taşır. Kozmetik ürünlerinin etkisi Vücudun her bölgesinde kullanılabilen kozmetik ürünleri, içeriklerinde yer alan kolajen, hyalüranik asit, elastin ve vitaminler sayesinde cilde tekrar esneklik kazandırırlar. Günde 1 kez, çatlakların bulunduğu bölge üzerine hafif bir şekilde masaj yaparak uygulayacağınız kremler sayesinde istenen etkiyi elde edebilirsiniz. Çatlaklar oldukça belirgin ve beyaz renkliyse, genellikle kozmetik ürünler ve soğuk duş gibi çözümlerle yeterli etki sağlanamaz. Bu yöntemler sadece başka çatlakların oluşumunu önlemek amacıyla kullanılabilir. Beyaz renkli ve oluşumu uzun zaman öncesine dayanan çatlaklardan kurtulmak için tıbbi uygulamalara ihtiyaç duyulur.

Cilt çatlakları tedavisi için şu yöntemler sıkça kullanılır:

1) Bitkisel peeling ile cilt çatlağı tedavisi: Bitkilerden oluşan toz halindeki özel bir karışım, özel losyonuyla sulandırılarak çatlakların olduğu bölgeye masaj hareketleriyle uygulanıyor. Uygulama yapıldıktan 1 hafta sonra ciltte soyulma meydana geliyor. Bu şekilde derideki düzey farklılıkları azaltıldığı gibi, bitkilerin özellikleri nedeniyle cildin kan dolaşımı uyarılıyor. Bunun sonucunda da gergin ve canlı bir görünüm ortaya çıkıyor. Bu işlem, çatlaklar çok ileri düzeyde olmadığı takdirde, karın gevşeme ve sarkmalarında da uygulanıyor.

2) AHA peeling ile cilt çatlağı tedavisi: Glikolik asit kullanılarak yapılan AHA peeling, yeni başlayan dikey çatlakların tedavisinde etkili bir yöntem. Vücut bölgesi önce glikolik asit içeren temizleyicilerle temizleniyor. Arkasından glikolik asidin yüzde 40’tan başlayan konsantrasyondaki solüsyonları uygulanıyor. Seanslar haftada 1 kez yapılıyor ve seans sayısı kişiye göre değişiyor.

3) İontoferez ile cilt çatlağı tedavisi: Bu yöntemle çatlakların altında eksilen kolajen yapının uyarılması ve doldurulması amaçlanıyor. Bunun için kolajen içeren ampüller cilde sürülüyor. Ardından yaklaşık 5 – 6 dakika kadar galvanik akım veriliyor ve kolajenin cildin alt tabakasına iletilmesi sağlanıyor. Haftada 2 – 3 seans şeklinde uygulanıyor. Ortalama 2,5 – 3 aylık bir tedavi süresi gerektiriyor.

Cilt çatlaklarına çözüm için beslenme önerileri

Cildin esnek ve formunda olması için sadece dıştan korunması değil, içten de beslenmesigerekiyor. Cildinize gereken özeni göstermek istiyorsanız, öncelikle işe beslenme düzeninizi değiştirerek başlamalısınız. Bu yüzden yediklerinize dikkat etmenizde fayda var. • Cildi besleyen ve cilt çatlaklarına çözüm sunan Yoğurt, süt, taze sebze ve meyveleri masadan eksik etmeyin. • Cilt çatlaklar için beslenme önerilerinden bir diğeri de serbest radikal içeren hayvansal ve işlenmiş yağlı yiyecekler tüketmemektir. Serbest radikallerle savaşarak hücre yenilenmesinde önemli bir rol oynayan E ve C vitamini içeren yumurta, süt ve süt ürünleri gibi besinleri tercih edin. • Cilt çatlaklarının önemli nedenlerinden bir diğeri de kanda ve vücutta biriken zehirler ve toksinler dir. Kandaki toksinlerin atılması için detoks etkisi sağlayan diyetler yapmak ve besinler tüketmek en akıllıca beslenme yoludur. Detoks kürleri cildi zararlı zehirlerden ve toksinlerden korur. • Cilt çatlaklarına karşı bir diğer doğal çözüm su içmektir. Ciltteki çatlakları yok etmek veya çatlak oluşmasını engellemek için günde 1 – 1,5 litre su içmeyi ihmal etmeyin. Cilde gereken nemi sağladığınız takdirde esnekliğini uzun bir süre koruyabilir ve ciltte çatlak oluşumuna engel olabilirsiniz.

cilt çatlakları nasıl geçer, ve ciltteki atlaklar nasıl önlenir

Cilt çatlakları aslında bizim günlük hayatta pek de dikkat etmediğimiz ayrıntılar nedeniyle oluşmaktadır. Cilt çatlaklarını önlemenin en etkili, doğal ve kesin yolu, cildin elastikiyetini azaltan şeylerden uzak durmaktır. Bütün rahatsızlıklarda olduğu gibi, vücut çatlaklarının da oluşmasını önlemek, tedavi etmekten daha kolaydır. Bunun için de öncelikle cildin elastikiyetinin sağlanması gerekir. Ayrıca bazı hususlara da dikkat etmelisiniz: • Sık bir şekilde kilo almak ve vermek cilt çatlaklarının nedenleri arasında önemli bir yer tutar. Bundan dolayı ani şekilde aşırı miktarda kilo alıp vermekten kaçının. Cilt, vücuttaki yağ miktarının artıp azalmasıyla birlikte aynı hızda esnemeyi başaramadığı için yıpranır ve cilt çatlakları oluşur. • Cildin elastikiyeti cilt çatlaklarına karşı en doğal çözümü sunar. Cildi elastik ve yeteri derecede nemli olan kişilerde cilt çatlaması görülmez. Cildin esneklik kazanması ve koruması için çaba sarf edin. Bunun için özellikle cildin dış yüzeyini yumuşatıcı yağlar, A, E ve F vitamini, kolajen, elastin ve hyalüranik asit yönünden zengin çatlak giderici kozmetik ürünleri düzenli olarak kullanmayı alışkanlık haline getirin. • Cilt çatlaklarına neden olan bir diğer sebep ise dar giysiler giyinmektir. Aşırı dar giysiler kan dolaşımına engel olmakta ve cildin oksijen ile beslenmesini engellemektedir. Bu da cilt çatlakları ve cilt kırışıklıkları için uygun ortamın ortaya çıkmasına neden olarak ciltte yıpranmaya neden olur.

Yazı ile ilgili anahtar kelimeler: cilt çatlağı, cilt çatlak, cilt çatlakları, cilt çatlakları için doğal çözümler, cilt çatlakları için krem, cilt çatlakları nasıl geçer, cilt çatlakları tedavisi, cilt çatlaklarına çözüm, cilt çatlaklarının tedavisi, cilt çatlaması,

Tags: , , , , , , , , ,

Posted in cilt bakımı anti aging


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>