Bir ayda 10 kilo vererek nasıl zayıflarım diyet önerisi?

Günlük hayatımızdaki 3 tane etkeni değiştirmek suretiyle bir ay içerisinde 10 kilogram zayıflayarak yağ yakabilmek elbette mümkündür. Hızlı ve sağlıklı zayıflama için gerekli bu 3 faktör veya bileşen ise egzersiz, diyet, vitaminveya zayıflama haplarıdır. Bu 3 bileşeni etkili bir biçimde kullanarak kısa sürede iyi kilo kayıpları başarabilen bir çok kişiye rastladım. Aslında profesyonel sporcuların bir çoğu da bu 3 şartı yerine getirerek sağlıklı ve dengeli bir kilo kontrolü sağlıyorlar. Güreş, boks, halter gibi vücut kilosunun sikletleri tayin ettiği sporlarla uğraşan porcular bu faktörleri aynı zamanda zayıflamak için de kullanmaktadır. -Ayrıca maratoncular arasında “YAVAŞ KARBONHİDRAT DİYETİ” adı verilen bazı özel diyetler de bu kullanımlara eşlik edebilmektedir.

Geçenlerde bir tandığıma önerdiğim ve ayrıntılarını aşağıda yazdığım diyet ile 100 kilodan 92 kiloya 4 hafta gibi kısa bir sürede kalıcı olarak düşmeyi başardı. Peki neden siz veremeyesiniz ki?

Gelelim 10 kilo vermek için uygulanacak kurallar

Kural #1: Özellikle “beyaz” karbonhidratlardan uzak dırın.

Beyaz olarak tabir edilen şeker ve unlu gıdalar, olası bir diyet ve zayıflama projenizi sabote etmek için en uygun araçlardır. Özellikle antrenman ve egzersizlerin ardından yağ yakma safhası başladığı için egzersizin hemen ardından 2 saat kadar beyaz karbonhidratların hiç tüketilmemesi gerekmektedir. Şayet dayanıklılık antrenmanları gibi ağır bir egzersiz yapmışsanız bu süreyi 20 dakikaya indirebilirsiniz. Ekmek, Pasta, tahılar, patates ve nişastalı ürünler, kızarmış yiyecekler, fast foodlar bizlerin en büyük düşmanlarıdır. Zayıflamak isteyen birisinin bu yiyeceklerle arasını soğutması gerekmektedir.

Kural #2: Öğünlerinizi sıklaştırın ama azar azar yiyiniz

En başarılı diyet uzmanları genelde yağ yakmak için ve kalıcı kilo vermeyi hızlandırmak için bu yöntemi tavsiye etmektedirler.Öğünlerinizda aşağıda sıraladığım besin ve yiyecek gruplarını uygun bir biçimde harmanlayarak yiyiniz. Bir gruba ağırı yüklenirken diğer grubun yiyeceklerinden almamak sağlıksız bir beslenme düzenine neden olur ve kilo vermeyi zorlaştırır.

Proteinler:
Yumurta beyazı
Tavuk göğüsü ve but kısmı
Özelikle merada beslenmiş dana eti

Baklagiller:
Mercimek
kar fasülye
Barbunya

Sebzeler:
Ispanak
Asparagus
Bezelye
Türlü sebze yemekleri

Bu yukarıdaki besinlerden istediğiniz kadar yiyebilirsiniz. Ancak unutmayınız ki öğün sayınız 4-5 olmalıdır. Ve bu yiyeceklerin yanında muhakkak mevsim yada çoban salatası yapınız. salatayı yemeyi asla ihmal etmeyiniz.

Çoğu kişi düşük karbonhidrat diyeti ile kilo verememekten şikayet eder. Çünkü yetersiz enerji ve kalori alımından dolayı uzun süreli diyet uygulayamazsınız ve vücudunuz iflas eder. Bunun yerine benimönerdiğim sağlıklı besleyici ama kilo verdirici diyeti tercih ediniz. Sadece sebze yiyerek insan organizması yaşamsal faaliyetlerini sürdürememektedir. Örneğin yarım bardak pirinçte 200 kalori vardır ama yarım bardak ıspanak 15 kaloridir. Kilo vermek için vicudunuzun sağlıklı işleyişini sağlayacak kalori alımına engel olmayınız.

Kural #3: Kalorili İçecekler içmeyin

Yağ yakmak ve kilo vermek için kalorili içeceklerden uzak durunuz. Örneğin ingiliz çayı, şekerlemeli içecekler, kola ve enerji içeceklerini asla kullanmayın. Bunun yerine su ile aranızı düzeltin.

Kural #4: Kendinize her hafta 1 gün istirahat verin ve o gün ne isterseniz yiyin.

Böylece psikolojik olarak yıpranmadan 1 ayda 10 kilo verebilmenin mutluluğunu yaşayacaksınız.

Tags: , , ,

Posted in kilo verme diyet yağ yakma


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>